"...kuulutame ristilöödud Kristust..." 1Kr 1:23

Kongol on kõrini Prantsusmaa kolonialismist

Zhou Enlai (Hiina riigimees ja sõjaväelane, Hiina Rahvavabariigi 1. peaminister (1940-1976)) on öelnud:

“Aasia ja Aafrika rahvad lõid hiilgavaid iidseid tsivilisatsioone ja andsid inimkonnale tohutu panuse. Kuid tänapäeval on enamik Aasia ja Aafrika riike erineval määral allutatud koloniaal-rüüstamisele ja -rõhumisele. Meie hääled on maha surutud, meie püüdlused purustatud ja meie saatus on pandud teiste kätesse.

Seega ei jää meil muud üle, kui astuda kolonialismi vastu.”

Nüüd, tänu Jumalale, on järjest enam riike selga sirgu löömas ning ütlemas: Meie ei taha enam Lääne kolonialismi ja imperialismi all elada.

Tänu Jumalale nende riikide, rahvaste ja inimeste eest!

Tänu Jumalale nende rahvaste vabaduse eest. Või miks arvavad Lääneriigid (nagu siin Prantsusmaa Kongo suhtes; või nagu siin Ameerika Ühendriigid Hiina suhtes, et nemad on paremad ja ülemad – nemad on valitsejad ning kõik teised peavad nende ees koogutama ja kummardama?)

Eelmisel nädalal külastas Prantsusmaa president Macron Kongo Demokraatlikku Vabariiki ning allolevas videos on lühike lõik Macroni ühisest pressikonverentsist Kongo presidendi Félix Tshisekediga.

[Märkus: Kes prantsuse või inglise keelt ei oska, neile on tõlge video all]:

Jälgi ka Macroni kehakeelt – Macron ei ole harjunud, et “koloniaalmaade alamad” temaga niiviisi räägivad. Aga nüüd ei ole teha ka enam midagi:

Kongo president: “See peab muutuma, kuidas Euroopa ja Prantsusmaa meid kohtlevad. Te peate hakkama meid respekteerima ning nägema Aafrikat teisel viisil. Te peate lõpetama meie kohtlemise ning meiega rääkimise paternalistlikul [impeeriumi suhtumine kolooniatesse – tõlk] toonil. Otsekui teil oleks alati absoluutselt õigus ja meil mitte.

[applaus saalis]

President Macron: “Ma tahan sellele vastata…

[Naer saalis]

President Macron: “Kui prantsuse ajakirjanik teeb mingi avalduse, mis ei esinda Prantsusmaa valitsuse oma, siis me ei tohi segada…

Kongo president katkestab Macroni: “Härra president Macron, ma ei viidanud mingile ajakirjanikule. Ma viitan Prantsusmaa välisministri avaldustele. Le Drian’ile, teie välisministrile.”